Józef Słonik

Pan Józef Słonik urodził się w 1900 roku w Jeziornej na Kresach Wschodnich. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się w Rzepinie. Był pracownikiem poczty, opiekunem społecznym, długoletnim ławnikiem i działaczem Stronnictwa Demokratycznego. W wieku 98 lat zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Tutaj obchodził swoje 100 urodziny. Zmarł w 9.09 2005 roku.

 

Bolesław Czucza

Pan Bolesław Czucza urodził się 18 maja 1906r. Pochodził z kresów wschodnich, do Sulęcina przyjechał po wojnie, prowadził sklep kolonialny. Miał jednego syna, który obecnie mieszka w Rosji. Lubił czytać książki i gazety, chętnie też oglądał telewizje. Od roku 2004 był mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

 

Józef Kowalski

Pan Józef Kowalski urodził się we wsi Wicyń, jako poddany cesarza Franciszka Józefa , wybuch I wojny i rewolucja w Rosji zmobilizowały mieszkających tam Polaków do walki o niepodległość. Do polskiego wojska zaciągnęli się dwaj bracia Kowalscy, starszy do hallerczyków, młodszy Pan Józef do ułanów.Po wojnie skierowano go na kurs kawaleryjski do Grudziądza. Jednak po zakończeniu szkolenia zrezygnował z kariery w wojsku i wrócił na gospodarkę. Zmobilizowano Pana Józefa w sierpniu 1939 roku. Wziął udział w kampanii wrześniowej, walczył w artylerii, ale jego pułk został rozbity przez Niemców i dostał się do niewoli. Resztę wojny spędził w oflagu. Po zakończeniu wojny pan Józef wrócił w rodzinne strony.Jak opowiadał wojna niby się skończyła ale w ich powiecie wciąż lała się krew polska, rosyjska i ukraińska. Spakował więc rodzinę i wyjechał na Ziemie Odzyskane. Początkowo osiedlił się na Górnym Śląsku. Ślązacy nie ukrywali swej pogardy dla przesiedleńców z za Bugu i po jakimś czasie przeniósł się do wsi Przemysław pod Krzeszycami, gdzie przejął opuszczone gospodarstwo rolne. Mimo podeszłego wieku, aż do 1993 r uprawiał 9 ha ziemi, hodował świnie, krowy i ptactwo domowe. Kiedy zmogła go choroba ziemię zdał na Skarb Państwa i wprost ze szpitala trafił do naszego Domu w 1994r.W trakcie uroczystości urodzinowych 110 lat, minister Marek Surmacz w imieniu Prezydenta RP dokonał aktu dekoracji pana Józefa Kowalskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta- jest to jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych. W precedencji Orderów i odznaczeń Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Wojennym Virtuti Militari. Pan Janusz Krupski wręczył w imieniu Premiera szablę ułańską, a we własnym medal „ Pro Memoria” ustanowiony w 2005 roku z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. W maju Rada Miasta Warszawy nadała panu Józefowi medal „Zasłużony dla Miasta Warszawy”, natomiast Rada Miejska w Radzyminie tytuł „Honorowy Obywatel Radzymina”.

 

Józef Blaszczyk

Pan Jozef Błaszczyk urodził się 3 marca 1907 r. w Stanisławowie. Wraz z 3 braćmi i 5 siostrami mieszkał w Gardzienicach, obecnie woj. świętokrzyskie. W 1939 r. wziął ślub z Salomeą, z którą miał 2 synów. Niestety wojna przerwała im sielankę życia rodzinnego, gdyż w 1942 r. pan Józef został deportowany do przymusowej pracy w Niemczech. Tam przebywał do zakończenia wojny. W 1952r. wraz z żoną i synami osiedlił się w małej miejscowości koło Bydgoszczy, gdzie zajmował się wypasem owiec. W 1962 r. przeprowadzili się do Gajca, niedaleko Słubic, i mieszkali tam aż do śmierci żony. Od 1989 r. mieszkał wraz z synem i synową w Sieniawie Lubuskiej. Od 7.04.1999 r. był mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Miał 8 wnuków i 10 prawnucząt.

Eugenia Suchecka

Pani Eugenia Suchecka urodziła się 27 marca 1916 roku w Jeziernej na terenie Ukrainy. Z mężem Jakubem miała trójkę dzieci. Doczekała się trzech wnuków, sześciu prawnuków i jedną prawnuczkę. Wiele lat po śmierci męża Jakuba ponownie wyszła za mąż za Michała Sucheckiego. Ze strony drugiego męża, który miał pięcioro własnych dzieci została drugą babcią i prababcią dwóch wnuków i siedemnastu prawnuków. Przez wiele lat Pani Eugenia mieszkała w Pniowie w gminie Torzym. Po pewnym okresie dzieci i wnuki rozjechały się po świecie, a nasza Seniorka zamieszkała  w naszym Turskim Domu. Pani Eugenia zmarła 17.02.2020r. w wieku 104 lat.