Działalność terapeutyczna i kulturalna

Terapia zajęciowa stanowi dla Mieszkańców sposób na spędzanie czasu przy wykorzystaniu ich możliwości, talentów i chęci, by zrobić coś dla siebie i dla innych. W naszym Domu od poniedziałku do piątku odbywają się liczne zajęcia aktywizujące mieszkańców:

  • psychoruchowe,
  • manualne,
  • muzyczne,
  • usprawniające procesy pamięciowe,
  • gry planszowe itp.

Mieszkańcy tworzą również zespół muzyczny pn: „ Rytmo” prowadzony przez instruktora  k-o . W ramach zajęć muzycznych podopieczni śpiewają i grają na instrumentach muzycznych (harmonijka ustna, dzwonki chromatyczne, rurki „bum bum”, tamburyno itp.).IMG 2446

W godzinach porannych i popołudniowych od poniedziałku do piątku prowadzona jest audycja przez radiowęzeł skierowana głównie do osób leżących, pozostających w łóżkach. Pracownicy prezentują tzw. kartkę z kalendarza, bieżące wydarzenia z regionu, czytają ciekawą książkę lub artykuły z gazet.

W DPS znajduje się także punkt biblioteczny z ciekawymi pozycjami książkowymi, kolorową prasą.  IMG 1318

W ramach działalności kulturalnej organizowane są liczne wycieczki (np. krajoznawcze, pikniki nad jeziorem), uroczystości, święta (np. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Walentynki, Dzień Seniora, Wieczerza Wigilijna itp).

Duża inwencja twórcza owocuje udziałem i niejednokrotnie zwycięstwami w licznych konkursach szaradziarskich, warcabowych, ortograficznych, piłkarskich, czy plastycznych organizowanych na terenie naszego Domu.

Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie przez instruktorów terapii zajęciowej, instruktorów k-o, psychologa , a stosowane przez pracowników naszego domu rodzaje, metody i techniki terapii zajęciowej zapewniają mieszkańcom godne i aktywne życie.

Poniżej prezentujemy wybrane dzieła, które są efektem pracy uczestników terapii. W trakcie ich wielogodzinnych starań powstały m.in.: obrazy, ozdoby wielkanocne, figury origami.